Zdarza się, że pomimo zdanego egzaminu na prawo jazdy przez pierwsze lata niekoniecznie korzystamy ze zdobytych uprawnień lub zwyczajnie robimy sobie przerwę od jeżdżenia, ponieważ sytuacja życiowa nie wymaga tego od nas. Jeśli jednak po dłuższym czasie chcemy wrócić za kierownicę, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować.
Przerwa w prowadzeniu samochodu
Po dłuższej przerwie w prowadzeniu pojazdu nie powinniśmy od razu wsiadać za kierownicę – lepiej najpierw odświeżyć sobie przepisy drogowe (które w tym czasie mogły się zmienić) oraz potrenować technikę jazdy, aby poczuć się pewniej. Oczywiście nie chodzi tylko o wyeliminowanie stresu i odzyskanie przyjemności z prowadzenia samochodu, ale przede wszystkim powinniśmy odpowiedzialnie podejść do kwestii bezpieczeństwa: własnego i innych uczestników ruchu drogowego.
Lekcje doszkalające pod okiem instruktora
Aby poczuć się pewnej za kierownicą, warto wykupić kilka godzin jazdy z instruktorem w szkole jazdy. Możemy również skorzystać z dodatkowego szkolenia w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (choć takich placówek jest o wiele mniej). Dzięki temu przypomnimy sobie prawidłowe nawyki kierowcy, a instruktor w razie potrzeby będzie mógł nas skorygować. Podczas takich jazd możemy wcześniej przygotować sobie trasy i listę miejsc, które budzą nasze potencjalne obawy. Warto również wybierać różne godziny jazd i skorzystać z okazji, aby oswoić się z większą ilością modeli samochodów. Dzięki takiej pracy pod okiem profesjonalisty, odświeżymy sobie prawidłowe nawyki i wzmocnimy pewność siebie.
Stres najgorszym doradcą
Nie zrażajmy się, jeśli na początku będziemy popełniać błędy, nawet takie, które w naszej głowie będą uchodzić za „podstawowe”. Może się zdarzyć tak, że auto nam zgaśnie lub wymusimy pierwszeństwo – ale pamiętajmy, że każde takie doświadczenie to dla nas cenna lekcja. Nie pozwólmy, aby stres przejął kontrolę i zablokował nam możliwość powrotu za kierownicę.
Niezależnie od tego, jak długo trwała nasza przerwa i w jakim jesteśmy wieku – pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie oswoić się z ruchem drogowym. Jeśli zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, oznacza to, że potrafimy prowadzić auto – może nam tylko brakować doświadczenia, które zdobędziemy tylko dzięki regularnej jeździe.
Strach przed prowadzeniem auta – praktyczne wskazówki, jak go pokonać
Pokonywanie strachu przed jazdą może być niekiedy długotrwałym procesem, aczkolwiek warto byśmy wiedzieli, że odrobina strachu jest potrzebna na drodze. W innym wypadku wszyscy jeździliby bezmyślnie i niebezpiecznie. Strach ten powinien pozostawać jednak na zdrowym, minimalnym poziomie.
Zmierz się ze stresem
Dla wielu łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jeśli strach jest na tyle silny, że samo siedzenie w aucie wywołuje fizyczne objawy lęku, być może konieczna będzie wizyta u psychologa. Jeśli jednak nie należysz do tej grupy osób, staraj się po prostu kontynuować jazdę samochodem, mimo strachu. Nie unikaj jej. Unikając sytuacji stresowych, dajesz pole do popisu wyobraźni, która jeszcze bardziej potęguje strach. Kontynuując wysiłki, twój niepokój powinien stopniowo się zmniejszać.
Nie prowokuj sytuacji, które zestresują cię jeszcze bardziej
Staraj się jeździć tak, by nie “dolewać oliwy do ognia”. Nie przekraczaj prędkości, nie wyprzedzaj, gdy nie widzisz takiej konieczności, sygnalizuj swoje zamiary zawczasu, jedź ostrożnie. Jednym z problemów związanym ze stresem podczas jazdy jest to, że niektórzy kierowcy sami prowokują sytuacje, które ich stresują.
Staraj się panować nad sytuacją i nie pozostawiaj nic przypadkowi. Pracuj nad swoimi umiejętnościami – jeśli będziesz niebezpiecznym kierowca, twój niepokój związanyz prowadzeniem auta będzie tylko narastał.
Jeździj w bezpiecznych miejscach o niskim natężeniu ruchu
Przynajmniej na początku przygody za kółkiem lub po długiej przerwie od prowadzenia samochodu. Zasiadanie za kierownicą w środowisku wolnym od niepokoju może być korzystne. Znajdź duży, pusty parking i pojeździj na nim chwilę. Im dłużej pojeździsz bez żadnych zakłóceń, tym lepiej się poczujesz. Dalsza jazda w miejscach o niskim natężeniu ruchu powinna stać się dla ciebie monotonna, dzięki czemu zmniejszysz poziom stresu.
Planuj trasę przed rozpoczęciem jazdy
Wiele osób stresuje to, co nieznane. Jeśli zaplanujesz trasę przejazdu odpowiednio wcześniej, unikniesz sytuacji, w której musisz prowadzić auto i szukać drogi. Jeszcze przed jazdą, w domu, uruchom mapy Google i sprawdź rekomendowane trasy przejazdów do celów, do których chcesz dotrzeć.
Jeździj samodzielnie… lub z kimś
Istnieją dwie grupy kierowców odczuwających strach przed prowadzeniem samochodu. Pierwsza z nich to osoby, które lepiej się czują z pasażerem u boku. Druga natomiast to te, które wolą jeździć samodzielnie.
Jeśli więc pomaga ci obecność doświadczonego kierowcy w samochodzie lub jakiejkolwiek osoby, staraj się jeździć z towarzyszem.
Nie zawsze jednak jazda z pasażerem jest mniej stresująca. Po pierwsze, odczuwasz wtedy odpowiedzialność nie tylko za siebie, lecz także za osobę u twojego boku (często najbliższą). Poza tym mąż/ojciec/brat/ktokolwiek siedzący na fotelu pasażera i udzielający wskazówek może narobić więcej szkody niż pożytku. W szczególności, gdy podnosi głos, jego krytyka jest mało konstruktywna i panikuje bardziej, niż sam kierowca.
Twoja uwaga nie będzie skupiała się w pełni na drodze. Będziesz skoncentrowany na tym, by nie zrobić nic, co zdenerwowałoby takiego pasażera. W konsekwencji niedoświadczony kierowca staje się sparaliżowany, wyłącza myślenie i modli się, by jak najszybciej dojechać do celu.
Niekiedy warto więc wyruszyć w samotną wyprawę, najlepiej poza godzinami szczytu i zacząć jeździć. Ani się obejrzysz, a znajdziesz się w centrum miasta lub na autostradzie i będziesz prowadził(a) auto bez żadnych obaw.
Lęk przed prowadzeniem samochodu to poważny problem, który dotyka większą liczbę ludzi, niż się każdemu wydaje. Jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą i boisz się jeździć samochodem, nie martw się – to normalne. Ważne, byś przełamywał strach i zdobywał kolejne doświadczenia za kierownicą.
Jeśli należysz do ludzi, którzy nie prowadzili auta od dawna, pomyśl o dodatkowych jazdach doszkalających. Odświeżysz pamięć i odzyskasz pewność siebie za kierownicą. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł choć trochę pomoże ci w przełamaniu strachu przed prowadzeniem samochodu. Motoryzacja to fantastyczna sprawa, a samochody wcale nie są straszne.
Oferujemy doszkalanie kat b w Warszawie, Ząbkach, Kobyłce i Zielonce.
Zadzwoń i zapisz się pod nr 690526820
Zapraszamy również na kurs prawa jazdy kat b