Jazda motocyklem w deszczu,
czyli kilka podstawowych zasad

Koniec lata i od razu załamanie pogody, przyszła zimna i deszczowa jesień. Ciężko się rozstać z motocyklem po tak ciepłym sezonie, dlatego trzeba pamiętać o podstawowych zasadach jak jeździć na śliskiej nawierzchni.

  • Zacznijmy od motocykla, czyli czym jedziesz

Pamiętasz, że przed wyjazdem należy sprawdzić stan pojazdu?

Chodzi oczywiście o opony, zawieszenie i najważniejszy układ hamulcowy.

  • To czym jedziesz ma znaczenie, ale pamiętaj musisz być widoczny

Deszczowa aura nie pomaga kierowcom, dlatego odzież w jaskrawych kolorach, albo przynajmniej dodatki  pomogą zauważyć Cię nie drodze.  Idealne są wszelkiego typu odblaski, kaski w kolorach fluo, czy jaskrawe kombinezony przeciwdeszczowe.

  • Jedź płynnie

Płynność jazdy ma kluczowe znaczenie i dotyczy przyśpieszania, zmiany kierunku jazdy i oczywiście hamowania.

  • Jedź wolniej

Bezdyskusyjnie odpuszczamy manetkę z gazem. Jadąc w deszczu mamy  mniejszą przyczepność, dłuższą drogę hamowania i musimy być bardziej czujni.

  • Najciężej na początku deszczu

To, że na samym początku opadów jest najtrudniej  jeździć wiedzą już kursanci z zajęć teoretycznych. Doświadczeni motocykliści często o tym zapominają, a to właśnie pierwsze minuty deszczu są najbardziej niebezpieczne. Czasami warto chwilę poczekać, dać deszczowi czas na spłukanie z nawierzchni największego brudu, który może być niebezpieczny.

  • Zachowaj bezpieczny i większy odstęp

By jeździć płynnie bez gwałtownego hamowania czy skręcania w czasie deszczu należy zwiększyć odstęp. Oczywiste, prawda? To dla  bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu.

  • Uważaj na studzienki, szyny i oczywiście na pasy

Pasy dla pieszych, linie rozdzielające pasy ruchu to elementy, które są śliskie nie tylko podczas deszczu. Przejazd przez studzienki kanalizacyjne, szyny tramwajowe i kolejowe też może być niebezpieczna. Jeśli musimy po nich przejechać, najlepiej pod kątem prostym, maksymalnie wyprostowanym motocyklem, nie dotykając klamki hamulca ani nie odkręcając manetki gazu.

  • Uważaj na kałuże

Kałuże są niebezpieczne, gdyż  nie wiadomo, co kryje się pod wodą, może to być głęboka wyrwa w drodze. Szybki przejazd po grubej warstwie wody może spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Ale też możesz zostać ochlapany przez przejeżdżający samochód i stracić widoczność – błoto przykryje nasz wizjer.

  • Komfort podczas jazdy motocyklem

Jeśli jesteśmy przemoczeni i przemarznięci, spada nasz poziom koncentracji. Skupiamy się na wodzie wpływającej za kołnierz i przenikającym nas zimnie, zamiast na jeździe. Dlatego pamiętamy o odzieży przeciwdeszczowej i dla bezpieczeństwa, dla zdrowi i naszego komfortu jazdy.

  • Pole widzenia

By bezpiecznie jechać, szczególnie w trudnych warunkach trzeba widzieć otoczenie. Podczas jazdy w deszczu wizjer kasku zaczyna parować i ogranicza naszą widoczność, co poważnie utrudnia jazdę. Tutaj z pomocą przychodzi wpinany do szybki kasku Pinlock.