Nowe przepisy obejmą najdotkliwiej przyszłych kierowców, ale dotkną też doświadczonych automobili.

4 czerwca 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dla świeżo upieczonych kierowców. Będzie ich obowiązywał dwuletni okres próbny i dodatkowe ograniczenia prędkości. Ale to nie koniec zmian.

Nowy kierowca przez 2 pierwsze lata będzie musiał jeździć bardzo przepisowo, w wyniku popełnienia 2 wykroczeń jego czas próbny wydłuży się o kolejne 2 lata, oraz zostanie skierowany na badania i dodatkowy kurs.

Początkujący kierowca przez osiem miesięcy od odebrania dokumentu nie będzie mógł rozwinąć swojej prędkości na drodze. W obszarze zabudowanym maksymalnie 50 km/h, a poza obszarem zabudowanym 80 km/h. Ograniczenia występują również na autostradach i drogach ekspresowych – 100 km/h.

Nowy kierowca będzie musiał nakleić zielony listek na tylną szybę i jeździć z nim przez osiem miesięcy od uzyskania prawa jazdy.

Nie ominą Was też, kursy doszkalające w temacie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz praktykę w postaci szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym.
Kurs teoretyczny to koszt 100 zł, a praktyka 200 zł. Niedoświadczony kierowca będzie musiał przejść kurs pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od otrzymania dokumentu.

Nowością i zbawieniem dla niektórych uczestników ruchu drogowego będzie zerowanie punktów karnych, przepis obejmie nowych jak i wieloletnich kierowców. Osoby, które przekroczą 24 punkty karne, zostaną skierowane na kurs reedukacyjny oraz badania psychologiczne. Później, po spełnieniu warunków, zostanie objęty kontrolą starosty. Drugie przekroczenie limitu 24 punktów wiązać się będzie z cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdania egzaminu.