MotoExpertWarszawa wspólnie z Serwisem MotoExpert24 oraz Szkołą jazdy Hulit Kursy motocyklowe organizują szkolenie dla motocyklistów z zakresu:

  • pierwszej pomocy
  • obsługi motocykla 

Szkolenie odbędzie się 30.03.2019 r. o godz. 9.00 w Serwisie MotoExpert24 przy ul. Żyzna 11 w Warszawie.

Liczba  miejsc ograniczona (35 miejsc). Zapisy telefonicznie u Łukasza 690-526-820.

Koszt szkolenia to 20,00 PLN

Szkolenie zostanie przeprowadzone przez wykwalifikowanych Instruktorów Ratownictwa Drogowego PZM zrzeszonych w warszawskim Moto Auto Klubie.

Omówione zostaną podstawy pierwszej pomocy dla motocyklistów w zdarzeniach drogowych.

1.      Podstawy prawne

Obowiązek udzielenia pomocy to nie tylko art. 26 czy art.162 Kodeksu Karnego czy art. 3 lub art. 44 Prawa o ruchu drogowym.

To również nie tylko artykuł 93 Kodeksu wykroczeń, to także art. 5 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Przepisy nakładają na nas, osoby udzielające pomocy, obowiązki, ale również nas chronią. Nieznajomość prawa szkodzi, powoduje niepotrzebny stres i czasem paraliżuje przed udzieleniem pomocy. Warto wiedzieć, że nie ma czego się bać, a pomagać nie tylko warto, ale i trzeba.

 2.      Bezpieczeństwo własne i poszkodowanego

Zasada nr 1: „Żywy ratownik, to skuteczny ratownik” więc pamiętaj przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Zanim udzielisz pomocy na drodze – załóż element odblaskowy, najlepiej kamizelkę. Jeśli twoja maszyna ma światła awaryjne – włącz je i postaw motocykl w widocznym miejscu, tak by nie stwarzał dodatkowego zagrożenia i żeby ostrzegał nadjeżdżających, że coś się dzieje. Warto też ustawić trójkąt ostrzegawczy. Wyłącz zapłon w motocyklu, którym jechał poszkodowany, i upewnij się, że ewentualne wycieki z maszyny nie zapalą się.

 3.      Zdejmowanie kasku

Nie łatwa to sztuka. Czy to czynność niezbędna przy zdarzeniu drogowym?

Kask powinny zdejmować dwie osoby, ponieważ to szybsze i bezpieczniejsze dla poszkodowanego jeśli wymaga tego sytuacja. Warto poznać szczegóły i poćwiczyć w warunkach bezpiecznych, prawda?

4.      Uraz u poszkodowanego: ruszać czy nie ruszać

W zdarzeniu drogowym zawsze istnieje podejrzenie urazu kręgosłupa, należy bezwzględnie ustabilizować głowę poszkodowanego.

Jak to zrobić skutecznie? Potrzebujemy pomocy drugiej osoby.

Pozycja boczna dla poszkodowanego nie zawsze jest wskazana. Należy ją zastosować tylko w sytuacji kiedy poszkodowanemu grozi uduszenie się krwią lub wymiotami.

5.      Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, nauka na fantomie

Schemat RKO u dorosłego człowieka 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 5-6 cm w tempie 100-120/min na 2 prawidłowe oddechy ratownicze. By uciskać musimy wiedzieć gdzie jest środek klatki piersiowej. By wykonać oddechy używamy maseczki z filtrem zabezpieczającym nas przed zakażeniami. Będziemy ćwiczyć! 

Oprócz szkolenia z pierwszej pomocy mechanicy z serwisu  Motoexpert24 przekażą Wam cenne informacje z zakresu obsługi motocykla  m.in. na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując motocykl do sezonu.

Dla uczestników zapewniamy kawę, herbatę i słodki poczęstunek, warsztaty kończymy grillem 😊.

Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma apteczkę pierwszej pomocy o niewielkich rozmiarach, którą może dopasować do swojego motocykla 😊

Apteczka  z wodoodpornej tkaniny, wyposażona w:

  • 1 szt. – Koc ratunkowy 160 x 210cm
  • 2 szt. – Opaska elastyczna 4m x 6cm, 1 szt. 4m x 8cm
  • 1 szt. – Plaster 10 x 6 cm, 5m x 2,5 cm oraz 1 szt. mały 19 x 72mm
  • 1 szt. – Chusta trójkątna
  • 2szt. – Rękawice winylowe
  • 1 szt. – Agrafka
  • 1 szt. – Instrukcja udzielania pierwszej pomocy

 Zapraszamy serdecznie do zapisów i uczestnictwa w warsztatach.